Gabinet Stomatologiczny Kraków
loader

Profilaktyka w stomatologii to działanie mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrywanie i leczenie. Obejmuje wszelką działalność zmierzającą do unikania zjawisk niekorzystnych dla naszych zębów.

Profilaktyka próchnicy polega na:

  • utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej
  • przestrzeganiu odpowiedniej diety
  • wykorzystanie przeciwpróchnicowego działania związków fluoru
  • zabezpieczenie powierzchni zębów warstwami izolacyjnymi


Higiena jamy ustnej jest utrzymywana dzięki zabiegom higienizacyjnym, które dzielimy na:

  1. wykonywane przez pacjenta w domu

W domu możemy dbać o higienę poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów z odpowiednio dobraną do naszych potrzeb pastą, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitkami dentystycznymi i płukanie jamy ustnej. Celem szczotkowania zębów jest usunięcie resztek pokarmowych, płytki nazębnej i innych osadów a także masaż dziąseł. Istnieje kilka podstawowych zasad szczotkowania zębów. Zęby należy szczotkować przez około 3 min. przynajmniej 2 razy dziennie, po posiłkach rannych i wieczornych. Uchwyt szczoteczki powinien być dość mocny, ale nie na tyle, by wywołać uczucie zmęczenia dłoni i nadgarstka. Szczotkowanie powierzchni zgryzowych z zachowaniem kolejności szczotkowania poszczególnych partii uzębienia. Do czyszczenia powierzchni międzyzębowych stosujemy nici i taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe, wykałaczki lub irygatory. Język o czyszczeniu którego często zapominamy przy higienie jamy ustnej, możemy czyścić szczoteczkami specjalnie do tego przygotowanymi. Płyny do płukania jamy ustnej mają na celu usunięcie resztek pokarmowych, zmniejszenie ilości flory bakteryjnej, zobojętnienie kwaśnego środowiska jamy ustnej. Przestrzeganie i stosowanie wszystkich opisanych zabiegów pozwala na długo cieszyć się czystymi i zdrowymi zębami.

  1. profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym

SAMA SZCZOTECZKA NIE WYSTARCZY!

Aby nasz uśmiech zachwycał i zyskał nowy lepszy - zdrowy wygląd raz na pół roku należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów z zakresu HIGIENIZACJI JAMY USTNEJ. Zabieg ten przeprowadzany jest przez wykwalifikowany personel (lekarz stomatolog, higienistka stomatologiczna) i ma on na celu usunięcie kamienia nazębnego który przyczynia się do stanów zapalnych i krwawienia dziąseł a także będącego siedliskiem milionów bakterii. Pakiet higienizacji składa się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest SCALING - polega na usunięciu twardej zmineralizowanej płytki nazębnej tzw ,,kamień” za pomocą skalera ultradźwiękowego.
Drugim etapem jest PIASKOWANIE – polega na usunięciu wszystkich pozostałych osadów oraz przebarwień z trudno dostępnych miejsc za pomocą specjalnego urządzenia wypełnionego tzw. ,,piaskiem stomatologicznym’’.
Trzecim etapem jest POLISHING (POLEROWANIE) – jest to oczyszczenie powierzchni zębów przy użyciu szczoteczki z pastą polerską.
Czwartym etapem jest FLUORYZACJA – polegająca na pokryciu powierzchni zębów fluorem który zabezpieczy  i wzmocni nasze szkliwo chroniąc je  przed próchnicą a także zniesie nadwrażliwość zębów.


Po ukończonym zabiegu pacjent zostaje poinstruowany o wyborze odpowiedniej szczoteczki oraz prawidłowej metody mycia zębów, a także o tym jakich środków pomocniczych (nici ,płukanki) należy użyć by efekt zabiegu utrzymywał się jak najdłużej.
 
Hig. stom. Iwona Szypuła, Hig. stom. Sylwia Majewska 
Bibliografia:
Piątkowska D., Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, wyd. Med.
Tour Press International, Warszawa 2009