Gabinet Stomatologiczny Kraków
loader

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która obejmuje zapobieganie i przeciwdziałanie próchnicy zębów, a także naprawę ubytków szkliwa powstałych poprzez złe nawyki oraz  kosmetyczną naprawę dziedzicznych lub nabytych defektów szkliwa i zębiny.
Próchnica jest to choroba, która dotyczy twardych tkanek zęba, czyli szkliwo, zębina oraz cement korzeniowy. Powstaje w wyniku działania bakterii na zdrowe tkanki. Bakterie występujące w jamie ustnej żywią się resztkami pokarmowymi zalegającymi w zębach. Produkują substancje,  które niszczą strukturę zęba. W ten sposób powstają ubytki próchnicowe. Brak interwencji prowadzi do groźnych powikłań w postaci zapaleń miazgi (części żywej zęba), wtedy występuje konieczność leczenia endodontycznego (kanałowego).W cięższych przypadkach, może nawet doprowadzić do utraty zęba.
Leczenie zachowawcze to naprawa ubytków próchnicowych. Najlepiej rozpocząć leczenie w początkowym stadium, kiedy próchnica obejmuję swoim zasięgiem tylko szkliwo lub szkliwo i małą część zębiny. W zaawansowanym stanie leczenie jest niezbędne.
            Naprawa ubytków próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia polega na całkowitym opracowaniu tkanek zęba w ubytku. Następnie wprowadzany jest materiał, który odbudowuje strukturę zęba. Obecnie występuje szeroka gama materiałów służących do wypełniania. Najbardziej popularne i zarazem najlepsze są materiały z grupy kompozytów światłoutwardzalnych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz siły zgryzowe. Występują w różnorodnej kolorystyce, więc z łatwością można dostosować odpowiednią bartwę wypełniania do koloru leczonego zęba. Dzięki tym właściwościom materiały kompozytowe pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego oraz zapewniają trwałe wypełnienie.