Gabinet Stomatologiczny Kraków
loader

 
Gabinet CMPdent to wyjątkowe miejsce dla dzieci, zdajemy sobie sprawę, że mali pacjenci są bezsprzecznie najbardziej wymagającą grupą pacjentów. Cierpliwe podejście naszych lekarzy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania pozwala zbudować nić porozumienia i zaufania. Podczas pierwszej wizyty stomatolog dziecięcy porozmawia z małym Pacjentem, pokaże jak poprawnie używać szczoteczki, wytłumaczy podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Naszym głównym celem jest aby wizyty przebiegały w spokojnej i bezstresowej atmosferze, co pozwoli oszczędzić niepotrzebnych emocji i złych wspomnień. Jeśli niezbędne będzie leczenie, dziecko, które już nam zaufa i zrozumie, że chcemy mu pomóc, chętniej będzie współpracowało z lekarzem podczas kolejnych wizyt. W nagrodę za dzielne zachowanie mały Pacjent otrzyma symboliczną pamiątkę z wizyty w naszym gabinecie.

WAŻNE!!! Łatwiej zachęcić dziecko do wizyt w gabinecie stomatologicznym, jeśli będziemy regularnie przyprowadzać je na wizyty kontrolne, bezbolesne zabiegi lakierowania i lakowania przekonają dziecko, że każda wizyta może być dla niego miłym wspomnieniem. Dentysta dziecięcy zaleca, aby wykonywać takie przeglądy 2 razy w roku.

PROFILAKTYKA DZIECIĘCA

R o d z a j e   s z c z o t e c z e k 

Uczmy dzieci korzystać ze szczoteczki do mycia zębów od najmłodszych lat, poprawne nawyki procentują w przyszłości zdrowym i pięknym uśmiechem. Te pierwsze powinny być małe i miękkie, tak aby nie skaleczyły malucha. Pamiętajmy aby kupować bezpieczne szczoteczki, odpowiednio wyprofilowane i bez ostrych zakończeń. Z kolejnymi szczoteczkami (powinniśmy je wymieniać raz na 3 miesiące lub jeśli noszą oznaki zużycia), możemy wprowadzać bardziej zaawansowane dostępne na rynku modele. Księżniczki i zwierzątka, które opanowały dziecięce szczoteczki, zachęcą do regularnego używania. Pokazujmy dzieciom również jak dbać o szczoteczkę. Po użyciu należy ją dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i odłożyć w suche i czyste miejsce, brudne szczoteczki są doskonałym siedliskiem dla bakterii. Po uzyskaniu zadowalającego efektu w użyciu szczoteczki manualnej można spróbować wprowadzić szczoteczkę elektryczną. Zdecydowanym atutem jest precyzja czyszczenia i wyliczony niezbędny czas na dokładne umycie zębów.
 

P i e r w s z a   wi z y t a

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty powinna się odbyć jak w ustach dziecka zaczną pojawiać się pierwsze zęby. Pierwsze zęby, popularnie zwane „mleczakami” rozpoczynają pojawiać się w jamie ustnej dziecka już od 6 miesiąca życia. Około 3 roku życia, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne (jest ich 20) to już ostatni dzwonek na pierwszą wizytę kontrolną. Wizyta adaptacyjna ma za zadanie zerwać ze stereotypem lekarzy dentystów. Pozwoli zapoznać się z lekarzem, pozwoli przyzwyczaić dziecko do faktu, że ktoś zagląda do jego ust i ogląda pierwsze zęby. U starszych dzieci, które nigdy nie były u dentysty często sami w swoich domach budujemy przed wyjściem do dentysty atmosferę lęku i niechęci. Dzieci szybko kodują - taka wizyta u stomatologa musi być bardzo nieprzyjemna sprawą. Dlatego jest bardzo ważne, aby pojawić się z dzieckiem u nas jak najwcześniej! Niech dziecko wie gdzie i do kogo idzie oraz jak wygląda gabinet. Na końcu każdej wizyty dentysta dziecięcy wręcza dziecku drobną pamiątkę. Tym sposobem zacieramy złe skojarzenia i tłumimi starch przed kolejną wizytą (np w pilnej potrzebie). 
 

L a k i e r o w a n i e

Lakierowanie zębów polega na nałożeniu preparatu zawierającego optymalne stężenie fluoru na powierzchnię zębów. Fluor wbudowując się w szkliwo wzmacnia je, dzięki czemu będzie ono dłużej opierało się bakteriom próchnicogennym. Fluoryzację można wykonywać u dzieci od 5 roku życia. Jest to zabieg bezbolesny. Dlatego nie pozostawi w pamięci malucha żadnych złych skojarzeń!
 

L e c z e n i e   m l e c z a k ó w

Zęby mleczne pozostają w ustach aż do 12 roku życia. Jest to wiek intensywnego wzrostu oraz rozwoju małego organizmu. utrzymanie wszystkich zębów wpływa na prawidłowy rozwój jamy ustnej, szczęk oraz całej twarzy. Wspomaga także rozwój narządu żucia, mowy oddychania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zęby mleczne pozostawić do biologicznego wieku ich wymiany na zęby stałe. W naszym gabinecie staramy się jak najdłużej zachować zdrowe zęby mleczne u każdego malucha. Wypełnienia we wszystkich kolorach tęczy stosowane w naszym gabinecie pomogą przekonać dzieci do „plombowania”.
 

L a k o w a n i e

Lakowanie zębów jest to profilaktyczny zabieg wykonywany najczęściej w obrębie pierwszych trzonowców stałych. Polega ono na wypełnieniu bruzd specjalnym materiałem, dzięki któremu zostaje zatrzymane postępowanie próchnicy. Zabieg nie wymaga wcześniejszego opracowania mechanicznego bruzd oraz jest całkowicie bezbolesny. Najlepiej wykonać taki zabieg zaraz po pojawieniu się „szóstek” w ustach dziecka.

KĄCIK DLA DZIECI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Stworzyliśmy w gabinecie CMPdent miejsce specjalnie dedykowane dla dzieci, w którym mogą spędzić czas w oczekiwaniu na wizytę. Dostosowane krzesełka, stoliczek oraz tablica do malowania tworzą oazę dla małych Pacjentów a kosz z zabawkami odwróci uwagę nawet najbardziej przejętych pociech.
 

LEKARZE DZIECIOM

Nasi lekarze biorą czynny udział w wspieraniu edukacji dzieci w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Świadomi, że im więcej czasu poświęcimy na rozpowszechnianie wiedzy o podstawowych zasadach dbania o zęby i uśmiech tym później mali Pacjenci będą się u nas pojawiać.